Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 50W |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Technocop Energy |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Lens Type | Glass |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Garden |
| Lighting Type | LED |
| Luminous Flux | 6000K |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Power | 50W |
We Technocop Energy engaged as the foremost Manufacturer, Wholesaler, Retailer of LED Street Light , LED Flood Light, Home Lighting System and many more such products.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Wattage | 50W |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Technocop Energy |
| Lens Type | Glass |
| Body Material | Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240V |
| Beam Angle | 180 Degree |
| Power | 50W |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Technocop Energy |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| IP Rating | IP66, IP55 |
| Lens Type | Glass |
| Input Voltage | 220V |
| Lighting Color | 6500K |
| Frequency | 60 Hz |
| Usage/Application | Outdoor Light |
| Wattage | 50W |
Product Details:
| Wattage | 36 |
| Material | Aluminium |
| Housing Type | Lens Model |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Certification | ISI |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Sensor | Yes |
| IP Rating | IP55 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Surge Protection | 6 KV |
Product Details:
| Brand | technocop energy |
| Warranty | 5 Years |
| Wattage | 30W |
| Body Material | aluminium |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Wattage | 200W |
| Brand | technocop energy |
| Model Type | Glass Model |
| Brand Name | technocop energy |
| Warranty | 2 Years |
| IP Rating | IP66 |
| Lens Type | Glass |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Surge Protection | 6 kV |
| Beam Angle | 120 Degree |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Brand | TECHNOCOP ENERGY |
| Wattage | 100W |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Body Material | ALUMINIUM |
| IP Rating | IP66 |
| Lens Type | Glass |
| Material | Aluminium |
| Light Color | Warm White |
| Driver Type | Driver on Board(DOB) |
| Beam Angle | 120° |
| Usage/Application | Street Lighting |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Mast Height | 12 m |
| Height | 12 M |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Industrial Yard |
| SS wire rope | yes |
| Wind Bearing Capacity | 120 |
| Wind Speed Rating | 50 m/s |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Control Panel | Timer Control |
| Country of Origin | Made in India |