Product Details:
| Brand | technocop energy |
| Product Type | AC Powered |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | CE |
| Body Material | aluminium |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP33, IP66 |
| Lighting Color | White |
| Usage/Application | Out door |
| Country of Origin | Made in India |
We Technocop Energy engaged as the foremost Manufacturer, Wholesaler, Retailer of LED Street Light , LED Flood Light, Home Lighting System and many more such products.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wattage | 18 |
| Housing Type | Lens Model |
| IP Rating | IP66 |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Surge Protection | 6 KV |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wattage | 40 W |
| Housing Type | Lens Model |
| IP Rating | IP66 |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Surge Protection | 6 KV |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wattage | 200 |
| Housing Type | GLASS MODLE |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Certification | RoHS |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 220 |
| Warranty | 2 Years |
| Surge Protection | 6 KV |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
Additional Information: