Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| System Type | HOME LIGHT SYSTEM |
| Total Wattage | 60 W |
| Control Type | Automatic |
| Wattage | 20 W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Power Source | Solar |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Pole Included | Yes |
| Wattage (Watts) | 20 W |
| Autonomy | 8 h |
| Installation Type | Ground Mount |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| System Capacity | 100 W |
| Number of Lights | 2 Lights |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Brand | Technocop Energy |
| Light Source | LED |
| Solar Panel Type | Polycrystalline |
| Backup Time | 4–6 hours |
| Usage/Application | Home Lightning Purpose |
| Battery | 12 V |
| System Self Current Consumption | 4mA |
| Daily Hours of Operations | Average 5 Hours |
| Light Output | 100 -/+ 5% (Lumens) |
| Operating Temperature | 50 Degree Celsius |
| Storage Temperature | 60 Degree Celsius |
| Luminary Drive Frequency | 1 MHz |
| Set Contain | 3 LED Bulb, 1 Fan, 1 Battery and Charging Adapter |
We Technocop Energy engaged as the foremost Manufacturer, Wholesaler, Retailer of LED Street Light , LED Flood Light, Home Lighting System and many more such products.