Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 1.2 |
| Arm Type | structure set |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Grouting |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 5 Meter |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Pole Height | 7 Meter |
| Pole Shape | Octagonal |
| Pole Type | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Pole Thickness | 2.5mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Application | Street Lighting |
We are manufacturer of all types outdoor light pole battery decorative pole high mast pole semi integrated street light all in onel light flood light street light hybrid system and battery etc.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 50 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Pole Height | 9 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Wind Speed Rating | 50 m/s |
| Height | 7 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Mast Height | 20 m |
| Number Of Fixtures | 10 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Highway Junction |
| Wind Speed Rating | 55 m/s |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Control Panel | Timer Control |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Mast Height | 30 m |
| Number Of Fixtures | 12 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Highway Junction, park ground |
| Wind Speed Rating | 55 m/s |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Control Panel | Timer Control |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Material | Ms and aluminium |
| Pole Height | 6 m |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Park |
We are manufacturer of all types outdoor light pole battery solar street light flood light all in one light octagonal pole tubular pole high mast pole inverter battery ev battery solar lalten etc
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Mast Height | 16 m |
| Number Of Fixtures | 8 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Highway Junction |
| Wind Speed Rating | 55 m/s |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Control Panel | Timer Control |